piątek, 9 czerwca 2017

Słowenia Piran

Piran jest jednym z trzech głównych miast słoweńskiej Istrii. Uważany za najpiękniejsze miasto na słoweńskim wybrzeżu rozwijał się dzięki soli. Warzelnie soli Piran, gdzie światowej klasy fleur de sel (kwiat soli) stosując odwieczne metody produkowane jest do dzisiaj, spowodowały rozkwit, tego malowniczego adriatyckiego miasta. Stary port, miasto z pozostałościami średniowiecznego muru jest chroniony jako zabytek kultury i historii. Wąskie uliczki z domami na zboczu góry oraz dominującym nad nim Župnijską cerkev sv.Jurija i centralnym placu na wybrzeżu podkreśla jego charakter. Piran, który rozwinął się pod wpływem Wenecji, jest uważany za jedno z najbardziej fotogenicznych miast na wybrzeżu Adriatyku.
.


- obejrzyj zdjęcia







Aby dostać się rowerem do Piranu od strony Kopru trzeba pokonać spore wzniesienie, wysiłek wynagrodzony jest pięknymi widokami. Można również ominąć je niemal całkowicie jadąc trasą rowerową.



Trasa rowerowa poprowadzona jest przez, 550 metrowy tunel Valleta po byłej kolei wąskotorowej pomiędzy Strunjan i Portorož


Trasa kolei przebiegała pomiędzy Triestem i miastem Poreč. Miała 123 km łącznej długości i była to jedna z najdłuższych linii wąskotorowych w Europie .



Wjazd do miasta jest od strony dużego kurortu turystycznego Portorož. Przed wjazdem witają nas rogatki bowiem wjazd do miasta jest płatny. Na szczęście rowerów opłata nie obejmuje



 


Ulicą wzdłuż portu dotrzemy na sam wierzchołek półwyspu. gdzie powita nas Pirańska syrenka


Cerkev Marije Zdravja.

Pierwotny kościół św Franciszka został w 1274 roku poświęcony  św. Klemensowi patronowi żeglarzy, a w 1632 roku, w okresie zakaźnych epidemii przemianowany na  kościół Matki Boskiej Zdrowia


Ta część nabrzeża to również bardzo popularna plaża




Župnijska cerkev sv. Jurija

46 metrową renesansową dzwonnicę wieńczy  obracająca się i pokazująca kierunek wiatru figura archanioła Michała


Górujący nad miastem barokowy kościół z dzwonnicą i baptysterium był budowany od połowy XVII do początku XIX wieku na miejscu wcześniejszego, gotyckiego kościoła z 1344 roku.. 

Ze świątynnego wzgórza rozciąga się wspaniała panorama na miasto.


Tartinijev trg., otoczony malowniczymi kamienicami owalny plac jeszcze w XIX wieku był częścią miejscowego portu. Po zasypaniu części basenu portowego przekształcony został w reprezentacyjny deptak miejski. W jego centralnym punkcie znajduje się wzniesiony w 1892 roku pomnik urodzonego w Piranie sławnego włoskiego skrzypka i kompozytora epoki baroku Giuseppe Tartiniego (1692-1770)





W zachodniej części placu znajduje się Cerkev sv. Petra jeden z najstarszych kościołów w Piranie (1272). Ze względu na zły stan przebudowany w 1818 roku. Barokowy ołtarz przywieziony z nieczynnego kościoła w Wenecji zdobi marmurowe tabernakulum z przełomu XVII i XVIII wieku, a nad ołtarzem wisi obraz Niepokalanego Poczęcia na tle drewnianego, złoconego baldachimu.





Wśród labiryntu wąskich uliczek można odbyć pasjonujący spacer



Podczas spaceru natkniemy się na pewno na Cerkev Marije Tolažnice






Ołtarz Mariji Sněžnej Ambrogio Bono z 1705 roku zobaczymy w kościele Matki Bożej Śnieżnej. 






Minoritski samostan sv. Frančiška s križnim hodnikom





Prvomajski trg




Opis wyprawy do Słowenii - czytaj...


Brak komentarzy: