piątek, 28 października 2016

Roztocze - Krasnobród



Krasnobród to niewielkie, nadwieprzańskie miasteczko, bogate w przeróżne atrakcje dla każdego typu turysty. Tędy prowadzi wiele rowerowych szlaków. W lecie nad zalewem można poplażować, natomiast poniżej zalewu rozpoczynają się spływy kajakowe meandrującym Wieprzem. I wiele więcej atrakcji o czym później...




Krasnobród - obejrzyj zdjęcia 

Na skraju miasta na skarpie po nieczynnym kamieniołomie zbudowano kamienną okrągłą wieżę widokową ...



... z której można podziwiać rozległą panoramę Krasnobrodu. Poniżej zalew



Zespół klasztorny z XVII w. z barokowym kościołem pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny jest miejscem licznych pielgrzymek








Z lewej strony kościół łączy się z klasztorem.



Za klasztorem, u stóp Góry Chełmowej  na zalesionym placu, umiejscowiono Kalwarię Krasnobrodzką




Wchodząc na klasztorny dziedziniec koniecznie trzeba zajrzeć do Muzeum wieńców dożynkowych w zabytkowym zbudowanym z belek modrzewiowych i krytym gontem spichlerzu z 1795 roku.







Po przeciwnej stronie odwiedzamy Krasnobrodzkie Muzeum Parafialne



Powstało z inicjatywy kustosza krasnobrodzkiego Sanktuarium Maryjnego ks. prałata Romana Marszalca. Muzeum podzielone jest na cztery ekspozycje:

Etnografia - Muzeum Wsi Krasnobrodzkiej






Garncarstwo krasnobrodzkie




Paleontologia - skamieniałości roślin i zwierząt




Flora i fauna Roztocza





Nie wolno pominąć Kaplicy  na  wodzie


Woda pod kaplicą, o czym przekonują miejscowi i jak widać licznie przybywający pielgrzymi (wśród których był niegdyś wracający z wojny król Jan III Sobieski) posiada właściwości lecznicze. Na pewno doskonale gasi pragnienie po długiej rowerowej przejażdżce




Wokół rozmieszczone są stacje różańcowe wykonane z kamienia przez artystę rzeźbiarza z Krasnobrodu - Andrzeja Gontarza













W malowniczej Dolinie Św. Rocha, na jej końcu jest kaplica Św. Rocha. Obecna z 1943 roku powstała na miejscu starej. Wg podań ufundowana została przez Marysieńkę Sobieską podczas panującej zarazy dżumy. Zbudowana nad źródełkami, w której umieszczono obraz św. Rocha - patrona ludzi chorych na choroby zakaźne.



Opis bitwy z okresu powstania styczniowego sporządzony przez naocznego świadka po bitwie, powstańca z oddziału Marcina „Lelewela" Borelowskiego z wojskami carskimi.


Panoramy wokół Krasnobrodu



Obecnie kamienna wieża widokowa otrzymała dodatkowe zadaszone piętro, a u wejścia można kupić pamiątki


Na okolicznych roztoczańskich pagórkach są świetne warunki do uprawiania sportów zimowych, a narciarze mogą nawet  skorzystać z wyciągu narciarskiego.


Brak komentarzy: