niedziela, 27 marca 2016

Rezerwat "Skamieniałe miasto"

Aby zwiedzić Rezerwat "Skamieniałe miasto" proponuję dla podróżujących samochodem aby zostawili pojazd na parkingu w centrum Ciężkowic, skąd w kilka minut spacerkiem dobrze oznakowanym czarnym szlakiem przechodzimy pod lekką górkę do rezerwatu.



Do opisu dołączyłem albumy zdjęć:

Rezerwat "Skamieniałe miasto" - przejdź do albumu

Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach zimowo - przejdź do albumu

 

Zanim jednak Rozpoczniemy wędrówkę po jego terenie około 100 metrów dalej po prawej lewej rozpoczyna się niewielki, ale urokliwy "Wąwóz Czarownic", który zakończony jest spadającym z kilku metrów wodospadem. Zwiedzanie go zajmuje zaledwie kilka minut, ale dostarcza dużych wrażeń. Następnie wracamy tą samą drogą i dalej szlakiem niebieskim dochodzimy do pierwszej ze skałek.

    Rezerwat został utworzony w 1948 roku i ponownie w 1974. Zajmuje powierzchni_ 15,01 ha Przez jego teren wiedzie niebieski szlak z Tarnowa przez Tuchów w kierunku do Rożnowa. Obszar rezerwatu jest klasycznym terenem wykształcenia skałek z kompleksu piaskowców ciężkowickich. Rezerwat porasta bór mieszany oraz wiele chronionych roślin jak: wawrzynek wilcze łyko, bluszcz, widłaki i storczyki, a także liczna flora mchów i porostów żyjących na ocienionych powierzchniach skał. Występuje także sztucznie wprowadzona kosodrzewina
Wycieczkę rozpoczynamy od "Skałki z krzyżem", okazałą 10 metrową basztą, na którą można się wspiąć przez wąską szczelinę. Za nią znajduje się "Skałka grzybek", dwie formy skalne rozdzielone szczeliną. Następnie mijamy efektowne: "Basztę" i "Cygankę". Przechodzimy teraz do grupy skał zwanego "Lisim Wąwozem", który otwiera "Piramida", potężny blok w kształcie ostrosłupa. Szlak prowadzi nas do koło "Grzybka" do dwóch 10 metrowych skałek zwanych "Warowniami". Jedną z atrakcji będzie na pewno około 20 metrowa jaskinia szczelinowa tzw. "Piekło" jaka utworzyła się w dolnych partiach skały "Grunwald". Jej wysokość wynosi 17 metrów, nazwa jej upamiętnia 500 rocznicę Bitwy pod Grunwaldem, z której to okazji w jej ścianę została wmurowana pamiątkowa tablica
    Najniżej położone partie rezerwatu znajdują się w dolinie rzeki Białej. Znajdziemy tu dwie potężne skały, z której jedna ze względu na profil przypominający profil wiedźmy zwana jest "Czarownicą" Obok wznosi się duży pięciograniasty masyw zwany "Ratuszem" z charakterystycznymi przewarstwieniami związków żelaza o wiśniowej i ciemnożółtej barwie.
    Większość skał w rezerwacie posiada widoczne pokrywy łatwo rozpuszczalnych związków żelaza wzbogacając kolorystycznie szaro-żółte skały.
    Po tej nie męczącej wycieczce wracamy do Ciężkowic, gdzie możemy odpocząć na ławeczkach podziwiając nowo odrestaurowany rynek.
 




Ps. Obecnie przy wylocie doliny wybudowano parking oraz postawiono kilka budynków gdzie można coś zjeść. Natomiast do położonych po drugiej stronie szosy Czarownicy i Ratusz przerzucono wygodną kładkę

Brak komentarzy: